AIoT – połączenie dwóch zaawansowanych technologii 

Czy da się połączyć sztuczną inteligencję i internet rzeczy, aby osiągnąć efekt synergii? Okazuje się, że tak, a rezultaty są godne uwagi każdego, kto interesuje się trendami IT w 2022 roku. AIoT to określenie opisujące współpracę tych dwóch technologii. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, jak to wygląda w praktyce. Zobaczysz też kilka różnych zastosowań tego rozwiązania w codziennym życiu.

AIoT znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle 4.0 – rewolucji przemysłowej napędzanej przez inteligentne maszyny i algorytmy, które umożliwiają wzrost efektywności i znaczną oszczędność czasu (dzięki automatyzacji i robotyzacji wielu procesów produkcyjnych). Przyjrzyjmy się bliżej tej technologii.

Czym jest AIoT?

Jak być może już wiesz, sztuczna inteligencja to zestaw rozwiązań i aplikacji, które pozwalają maszynom i urządzeniom wykonywać czynności, które do niedawna wymagały udziału człowieka. Dzięki AI wiele procesów może odbywać się automatycznie, a ich realizacja jest znacznie przyspieszona. Kilka przykładów AI w codziennym życiu:

  • chatboty i voiceboty,
  • pojazdy autonomiczne,
  • inteligentne rekomendacje produktowe i wyszukiwanie przy pomocy głosu lub obrazu,
  • przyspieszona analiza danych (np. marketingowych).

Z kolei IoT, czyli internet rzeczy (internet of things) to po prostu umożliwienie dostępu do sieci urządzeniom, które do tej pory działały wyłącznie offline. Chyba sztandarowym, znanym wszystkim przykładem są lodówki. Właśnie dzięki połączeniu AI i IoT, lodówka może wysłać Ci powiadomienie, gdy zabraknie produktu, z którego często korzystasz. Będąc w sklepie, możesz też (z pomocą smartfona) podejrzeć jej zawartość. Przykłady można mnożyć – dzisiaj do internetu są podłączone odkurzacze (szczególnie te automatyczne, takie jak Roomba), pralki i zmywarki. 

Inteligentna lodówka Samsung. Źródło grafiki: https://www.euro.com.pl/lodowki/samsung-rs6ha8891b1.bhtml

AIoT bierze obie te technologie i łączy w jedną całość. W efekcie przedmioty są nie tylko podłączone do sieci, ale mogą też reagować na polecenia, komunikować się z użytkownikiem, a nawet samoczynnie wysyłać zaawansowane komunikaty i sugestie. A ponieważ wszystko odbywa się w chmurze, połączenie jest szybkie i bezpieczne.

Jakie zastosowania już dzisiaj znajduje AIoT?

Jest ich całkiem sporo, ale pomówmy o pięciu najważniejszych. Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy, to przemysł 4.0. AIoT bardzo przydaje się w nowoczesnych firmach wytwarzających produkty. Roboty w fabrykach wykorzystują dane przesyłane przez sensory IoT i na ich podstawie podejmują określone działania. Podobnie te sensory wykorzystywane są do monitorowania kluczowych parametrów i stanu najważniejszych elementów linii produkcyjnych. Pozwala to utrzymywać całość w dobrej kondycji i minimalizować ryzyko awarii.

Co jeszcze?

WEARABLES

Wspominaliśmy o tym w artykule o trendach IT. Nowoczesne zegarki stale mierzą Twój stan zdrowia i poinformują Cię, jeśli powinieneś się poruszać (bo np. za długo siedzisz w jednym miejscu) lub jakiś odczyt związany z Twoim ciałem osiągnie niepożądany wynik.

INTELIGENTNE DOMY

Tak naprawdę do Internetu można podłączyć prawie wszystko, co jest w domu – od lodówki przez telewizor i domofon, aż po oświetlenie, kamery i czujniki ruchu. Dzięki AIoT na smartfonie pojawi Ci się informacja, że właśnie ktoś dzwoni domofonem, a aplikacja wyświetli aktualny obraz z kamery.

INTELIGENTNE MIASTA

Aglomeracje coraz częściej też korzystają z tych rozwiązań, np. do sterowania ruchem i oświetleniem ulicznym, a nawet do zwiększania bezpieczeństwa mieszkańców. Na przykład Singapur ma własną platformę znaną jako Virtual Singapore. Virtual Singapore integruje różne źródła danych, w tym dane z agencji rządowych, modele 3D, informacje z internetu oraz dynamiczne dane IoT w czasie rzeczywistym. Pozwala to stworzyć kompleksowy wirtualny model miasta. Pozwala to planować jego dalszy rozwój i urbanistykę, usprawniać komunikację, a nawet wykorzystywać cały potencjał energii słonecznej. Dzięki AIoT tego typu rozwiązania będą niedługo powszechne.

ANALIZA DANYCH

Cała masa sektorów korzysta z analizy danych w czasie rzeczywistym. Pierwszy przykład – supermarkety. Dzięki nowoczesnym sensorom IoT i kamerom mogą oceniać ruch klientów i jego natężenie. Na tej podstawie sklepy mogą ustalać grafiki pracy, a nawet modyfikować ułożenie towarów na półkach.

Korzyści płynące z AIoT

Co współczesny świat IT zyskuje na połączeniu sztucznej inteligencji i internetu rzeczy? Wspomnijmy o czterech kluczowych korzyściach:

  1. Wzrost wydajności: Dzięki inteligentnej automatyzacji firmy produkcyjne mogą wytwarzać więcej produktów, minimalizować wady produkcyjne i skracać czas wytworzenia jednego produktu. A wszystko to bez konieczności zatrudniania dodatkowej siły roboczej!
  2. Lepsze zarządzanie ryzykiem: Pogłębiona analiza danych pozwala przewidywać wiele potencjalnych zagrożeń. Na przykład mogąc ocenić „na żywo” stan danego urządzenia, łatwiej jest sprawdzić, które elementy niedługo się zużyją i wymienić je, zanim nastąpi awaria.
  3. Skalowalność: Zasięg AIoT nie jest praktycznie niczym ograniczony. Proste sensory IoT są tanie w produkcji i łatwo dostępne. W efekcie nie ma żadnych przeszkód, aby tworzyć całe ekosystemy pozwalające integrować w sieci i analizować dane pochodzące z milionów urządzeń i maszyn. 
  4. Oszczędności finansowe: Jak już wspominaliśmy, sztuczna inteligencja wykonuje część pracy człowieka, ale robi to wydajniej i 24/7 (roboty i algorytmy się nie irytują, nie męczą, ani nie chodzą na zwolnienia lekarskie).

AIoT to bez wątpienia fascynująca technologia, która będzie się dynamicznie rozwijać. Warto obserwować ten rozwój i śledzić nowe zastosowania – zarówno w biznesie, jak i w codziennym życiu.