Przegląd trendów IT w 2022 roku

Chyba mało który sektor rynku rozwija się tak dynamicznie, jak IT. Nowe technologie i rozwiązania pojawiają się tak naprawdę każdego tygodnia i sprawiają, że nasza codzienna praca i życie stają się coraz łatwiejsze i bardziej wydajne. W tym artykule przyjrzymy się pięciu najważniejszym trendom, które w najbliższych miesiącach będą kształtować rynek IT. Powiemy o rozwiązaniach, które mają wpływ zarówno na pracę firm i instytucji, jak i na życie zwykłych osób. Zapraszamy do lektury!

Oczywiście lista trendów kształtujących współczesny świat technologii jest znacznie dłuższa. W tym artykule postanowiliśmy skupić się na omówieniu zagadnień, które są interesujące niezależnie od tego, w jakim sektorze rynku dana osoba lub firma pracuje. Co znalazło się na naszej liście?

Platformy cloud-native

Gartner nazwał te platformy jednym z topowych trendów technologicznych 2022 roku1. I nie bez powodu. Jak donosi serwis Statista.com, już w 2030 roku europejski rynek technologii chmurowych może być wart nawet 560 miliardów euro2.
Idea cloud-native polega w skrócie na rozwijaniu technologii od początku tworzonych z myślą o chmurze. Eliminuje to problem przenoszenia infrastruktury IT do chmury (co jest często drogim i czasochłonnym procesem) i pozwala na pełne wykorzystanie skalowalności, elastyczności i odporności (np. na różnego rodzaju problemy techniczne czy cyberataki) zapewnianej przez chmurę3. Aplikacje cloud-native będą bardziej użyteczne i tańsze w budowie i utrzymaniu, przynajmniej względem przenoszenia do chmury technologii „nie-chmurowych”.

Rozwój metaverse

Jeśli jeszcze nigdy nie słyszałeś tego terminu, to zapewniamy Cię, że wkrótce będzie on tak powszechny jak dzisiaj media społecznościowe. Metaverse to wirtualny świat, którego powstanie umożliwiły takie technologie jak blockchain, internet rzeczy (IoT), rozszerzona rzeczywistość (AR) i wirtualna rzeczywistość (VR). Dzisiaj metaverse dopiero się rozwija i daleko nam do wirtualnych doświadczeń znanych z filmów sci-fi, ale niewątpliwie do tego etapu także dojdziemy. Już dzisiaj wiele firm zastanawia się, jak można wykorzystać potencjał oferowany przez ten wirtualny świat, a… RayBan tworzy okulary, które mają umożliwić wejście do niej z każdego miejsca na ziemi4.

Rozwiązania no-code (NCDP)

Ten tajemniczy skrót oznacza z angielskiego no-code development platforms. Jest to nowe podejście do tworzenia aplikacji, które nie wymaga znajomości żadnego języka programowania. Platformy no-code wykorzystują uproszczone panele, które pozwalają tworzyć oprogramowanie z pomocą graficznych interfejsów. Przykładem takiej platformy jest Google AppSheet. Umożliwia ona tworzenie aplikacji po prostu z wykorzystaniem posiadanych danych i określeniem docelowego efektu.

Zobacz, jak o tej platformie mówi Carter Morgan z Google Cloud (video dostępne tylko w języku angielskim):

Korzyści z no-code są oczywiste. Znacznie skrócony jest proces tworzenia aplikacji, tak naprawdę każdy może zbudować (oczywiście stosunkowo prostą) aplikację dla siebie, a firmy mogą testować wiele różnych pomysłów bez inwestowania dużych środków w proces developmentu nowego oprogramowania.

PWA

To kolejny angielski skrót, który oznacza progessive web apps. Co prawda te „progresywne aplikacje internetowe” zostały wprowadzone przez Google już w 2015 roku, ale dzisiaj ich popularność dynamicznie rośnie. PWA oferują nowe, uniwersalne podejście do tworzenia aplikacji webowych i mobilnych. Aplikacje te zachowują się jak typowa strona internetowa, są hostowane na serwerze i tworzone przy użyciu popularnych technologii internetowych, takich jak JavaScript, HTML i CSS.

Różnica polega na tym, że PWA są w 100% oparte na sieci www. Oznacza to, że można je udostępniać użytkownikom za pomocą zwykłego adresu URL. Nie trzeba ich pobierać na urządzenie, ani instalować żadnego dodatkowego oprogramowania. Zazwyczaj aplikacja prosi użytkowników tylko o utworzenie skrótu na ekranie głównym.

Dobrym przykładem firmy wykorzystującej PWA jest Uber. Wystarczy wejść na stronę m.uber.com i podać swój numer telefonu, aby zyskać dostęp do aplikacji, bez konieczności instalowania jej na telefonie.

AIoT

To chyba najbardziej zaawansowany technologicznie trend, o którym wspominamy w tym tekście. AIoT to połączenie dwóch technologii – AI (sztucznej inteligencji) i IoT (internetu rzeczy). IoT wykorzystuje sztuczną inteligencję i wdraża ją bezpośrednio w urządzeniach codziennego użytku. Skraca to czas przesyłania danych do chmury iz powrotem, co oznacza, że urządzenia wykorzystujące IoT mogą realizować różne zadania zdalnie niemal natychmiast. Dobrym przykładem AIoT są smartwatche. Z ich pomocą możesz przeglądać internet, płacić w sklepie bezdotykowo i śledzić swoją kondycję fizyczną i stan zdrowia. Gdy smartwatch wykryje, że coś jest nie tak (np. od dawna się nie ruszałeś) wyświetli odpowiedni komunikat. AIoT podobnie działa w przypadku inteligentnych lodówek, a nawet pojazdów autonomicznych.

Na swój sposób każda z tych technologii jest po prostu fascynująca. Dlatego w kolejnych wpisach każdej z nich poświęcimy więcej miejsca. Już teraz zapraszamy Cię do lektury i śledzenia trendów IT razem z nami!



  1. https://www.gartner.com/en/information-technology/insights/top-technology-trends
  2. https://www.statista.com/statistics/1260032/european-cloud-computing-market-size
  3. https://www.oracle.com/cloud/cloud-native/what-is-cloud-native/
  4. https://www.voguebusiness.com/technology/ray-ban-and-facebook-pitch-smart-glasses-amid-metaverse-boom