Czym są rozwiązania cloud-native?

Wymieniasz maile ze znajomymi lub współpracownikami na poczcie Gmail? Oglądasz odcinki ulubionego serialu na Netflixie? A może wrzucasz na Dropbox zdjęcia z wakacji? Możesz sprawnie, bezawaryjnie i intuicyjnie korzystać ze wspomnianych usług dzięki technologii cloud-native o której opowiemy w tym artykule.

Aplikacje i systemy działające w formie technologii cloud-native są od początku tworzone z myślą o tym środowisku. W efekcie sprawnie i bezpiecznie przechowują i przetwarzają dane. Chmura przyjmuje postać „zwirtualizowanego” sprzętu, z którego użytkownicy mogą korzystać z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu. Przeczytaj, jak dokładnie działa technologia cloud-native i co z nią zyskasz.

Technologia cloud-native – co to znaczy? 

Według badania EY rozwiązania chmurowe wdrożyło już co najmniej 64% firm. Aplikacje cloud-native to cyfrowe produkty przystosowane od podstaw do współpracy z ekosystemem cloud computing. Jedna z najpopularniejszych definicji mówi, że cloud native to nic innego jak wykorzystanie natywnych usług dostawcy, opartych na oprogramowaniu SaaS (dostęp do usługi osadzonej w chmurze) czy PaaS (dostęp do maszyn wirtualnych), zwanych serverless, które pozwalają budować aplikacje.

Mówiąc prosto: cloud-native powstało z myślą o przygotowywaniu szybkich, intuicyjnych i efektywnych aplikacji działających wyłącznie w chmurze. Chmura różni się od tradycyjnego (monolitycznego) systemu tym, że aplikacje tworzą liczne, drobne elementy, zwane mikrousługami. Niezależnie „części” są przechowywane w tak zwanych kontenerach.  Natomiast aplikacje monolityczne to pojedyncza, zintegrowana usługa.

Każda mikrousługa w cloud-native nadaje się do oddzielnego skalowania. Są one całkowicie elastyczne, w efekcie czego programista może na bieżąco wprowadzać zmiany (gdy zauważy nieprawidłowości) oraz płynnie przeprowadzać aktualizacje. Aplikacje cloud-native twardo opierają się na 6 filarach, które przedstawia poniższa grafika:

cloud-native-chmura

Źródło: https://docs.microsoft.com/pl-pl/dotnet/architecture/cloud-native/summary

Bazując na najprostszym przykładzie, aplikacje cloud-native są jak klocki Lego. Wiele niezależnych mikrousług można aktualizować, skalować, naprawiać bez konieczności pełnego ponownego wdrożenia. 

Rozwiązania cloud-native – co zyskasz?

Zalet wykorzystania tej technologii jest mnóstwo. Pierwsza to obniżenie kosztów, ponieważ nie musisz inwestować w rozbudowaną infrastrukturę IT. Nie kupujesz nowoczesnego sprzętu i oprogramowania, ani nie zatrudniasz wyspecjalizowanych informatyków. Tutaj chmura zastępuje całą infrastrukturę IT, która normalnie musiałaby się znaleźć w Twojej firmie.

Technologia cloud-native jest elastyczna i ogólnodostępna. Nie opiera się na stacjonarnym sprzęcie, tylko cyfrowym, więc mogą z niej korzystać na przykład osoby pracujące poza biurem. Zyskujesz dostęp do zasobów w każdym miejscu na świecie.

Jak wiesz, może nawet z własnego doświadczenia, stacjonarny sprzęt jest podatny na awarie. Dotyczy to również rozbudowanej infrastruktury IT. W przeciwieństwie do niej technologia w chmurze nie ulegnie zniszczeniu, ponieważ większość zasobów znajduje się w bezpiecznej cyfrowej bibliotece.

Chmura wiąże się z ograniczeniem kosztów, mniejszym ryzykiem przestojów w pracy, mobilną pracą i cyberbezpieczeństwem, ponieważ urządzenia, na których się znajduje, zabezpieczają systemy wdrożone przez operatora danego ekosystemu. Zwirtualizowany fizyczny sprzęt pomieści wszelkie dane.

Dla kogo jest technologia cloud-native? 

Użytkownicy wybierają aplikacje cloud-native, ponieważ zapewniają płynny dostęp do usług, bez uciążliwych przerw, awarii czy błędów. Aplikacje w chmurze można błyskawicznie rozbudowywać o nowe funkcje, nie są kłopotliwe w trakcie konfiguracji, a ich wdrożenie lub aktualizacja przebiegają zazwyczaj bardzo sprawnie. Tego typu rozwiązania są też odporne na trwałe zniszczenia lub utratę danych, a to za sprawą licznych kopii zapasowych (często tworzonych kilka razy dziennie) oraz rozproszeniu centrów danych.

Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób wdraża technologię chmury w swoich firmach. Cenią ją zwłaszcza start-upy, które chcą skutecznie wejść na rynek i trafić w potrzeby współczesnych użytkowników, a przy tym nie wydawać pieniędzy bez potrzeby. W praktyce jednak technologia cloud-native wiedzie prym zarówno w małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstwach. Aplikacje oparte na mikrousługach i kontenerach to bez wątpienia przyszłość sektora IT.

______________________________

1 https://assets.ey.com/content/dam/ey-sites/ey-com/pl_pl/marketo-assets/gated-pdfs/2021/ey_raport_transformacja_cyfrowa.pdf

2 https://kaluzny.io/czym-jest-cloud-native/